ISICNewsAktualności, wydarzenia - nie tylko dla studentów

Święta w wielu wydaniach

Święta, święta i po świętach. Poznajmy bliżej tradycje świąteczne kilku europejskich państw.

ANGLIA
Grudniowe przygotowania polegają tutaj głównie na dekorowaniu domów i wieszaniu skarpet przy kominku. Świątecznej atmosfery dodają wplątywane  w obrusy i firany gałązki bluszcza czy jemioły. Najważniejszym dniem jest 25 grudnia, podczas którego nie ma zwyczaju składania sobie życzeń przy dzieleniu się opłatkiem, lecz przygotowywana jest uroczysta kolacja. W Wielkiej Brytanii nie świętuje się również Wigilii, a więc możemy pomarzyć o dwunastu daniach.  Menu składa się z nadziewanego indyka, z pieczonymi ziemniakami, brukselki, marchewki i groszku. Na deser podawany jest pudding z suszonymi owocami i monetą w środku, która ma symbolizować szczęście. W tym ważnym dniu, królowa wygłasza obowiązkowe świąteczne orędzie do swojego narodu.

NIEMCY
Tutaj podobnie jak w Polsce, są to bardzo rodzinnie obchodzone święta. Przygotowania zaczynają się już w adwencie, kiedy w oknach wywiesza się specjalne wieńce ze świeczkami, które odpala się jedna po drugiej, aż do Bożego Narodzenia. Popularne są tutaj również kalendarze adwentowe z czekoladkami na każdy dzień (ciekawa jestem ile osób wygrało z czekoladową pokusą). Ponadto Niemcy umieszczają w swoich domach dużo papierowych gwiazd i figurek. Sama Wigilia obchodzona jest 25 grudnia i jest mniej uroczysta niż w Polsce. Na stołach króluje głównie pieczona gęś
lub indyk. Nieodłącznym elementem niemieckich świąt są Jarmarki Bożonarodzeniowe (Weihnachtsmärkte), na których można zakupić ozdoby, prezenty, a także napić się tradycyjnego, grzanego wina z przyprawami korzennymi i zjeść ciepłe przekąski.

WŁOCHY
Włosi, w swoich dekoracjach, stawiają przede wszystkim na budowę szopek. Oprócz tego królują tradycyjnie ozdobione choinki. Sama kolacja Wigilijna nie jest zbytnio uroczysta, gdyż nacisk kładzie się na dzień po czyli na 25 grudnia. Menu często różni się pomiędzy regionami. Na północy można zjeść faszerowane mięsem, szynką, warzywami czy serem małe pierożki, tak zwane tortellini, zaś na południu popularna jest lasagna z sosem pomidorowym, mięsem i serami. Oprócz tego podawane są zupy, na przykład z porów z ziemniakami i jajami przepiórki. Danie główne to pieczone mięso (zazwyczaj wieprzowina lub jagnięcina). Na deser serwowane jest ciasto bakaliowe - panettone, czekoladowe pandoro oraz wszelkie nugaty i orzechy.

FRANCJA
Francuzi przed zbliżającymi się świętami, nie przeznaczają godzin na gruntowne sprzątania swoich domów, a także nie spędzają wielu godzin krzątając się w kuchni. Popularne jest tutaj zamawianie służby sprzątającej i zakup wszystkich potrzebnych dań. Co ciekawe, w Kościołach odprawiana jest spowiedź powszechna, a nie indywidualna. Wigilijne menu nie jest sztywne - głównie opiera się na gęsi, indyku, drobiu, owocach morza i deserze  bûche czyli roladzie z kremem. A do tego wszystkiego...wino! Tradycyjnie na każdym kroku można zauważyć choinki, jednak największe wrażenie robią wystawy świąteczne znanych, luksusowych sklepów, które przyciągają tłumy. Laicka Francja raczej unika eksponowania symbolów religijnych, dlatego rzadziej zobaczymy tutaj szopki.

HISZPANIA
Hiszpanie traktują Boże Narodzenie jako magiczne święto rodzinne. Przygotowania zaczynają się kilka tygodni wcześniej, kiedy w telewizji widnieją świąteczne reklamy, a w sklepach sprzedawane są ozdobne akcesoria. Ulice miast toną
w światełkach, przybranych drzewach i szopkach. Co ciekawe, na dwa dni przed Wigilią, odbywa się wielka świąteczna loteria, podczas której losowane są duże kwoty pieniężne. Sama Wigilia zaczyna się od parady mieszkańców, ubranych
w stroje ludowe, w towarzystwie udekorowanych wstążkami zwierząt. Akompaniament tworzą różnego rodzaju bębny, muzyka i  piszczałki. Po marszu czas na obfitą i kaloryczną kolację. Danie główne to przeważnie jagnięcina i prosię (Castilla Leon i Castilla La Mancha), pieczony indyk, owoce morza i ryby. Na deser podaje się natomiast turron (rodzaj nugatu z migdałami), marcepan, ciasteczka polvorones, orzechy. Wszystko popija się dużą ilością cava, tradycyjnym hiszpańskim białym winem musującym.

SZWECJA
Na chłodnej północy, ważnym punktem przygotowań do Bożego Narodzenia jest 13 grudnia czyli Dzień Świętej Łucji.
Na jej cześć organizowane są przemarsze dzieci w białych strojach, z przewodzącą orszakowi dziewczynką przybraną
w wianek z płonącymi świecami. Przed 24 grudnia, domy ozdabiane są święcącymi gwiazdami, bieżnikami, krasnalami
i piernikowymi domkami. Na drzwiach wejściowych często wiesza się wianki. Przed wigilijną kolacją wszyscy członkowie rodziny zasiadają przed telewizor, żeby oglądnąć... Kaczora Donalda! Dopiero później, wszyscy zasiadają do stołu. Kolację zaczyna się od marynowanego śledzia, pasztetu z wątróbki czy wędzonej kiełbasy. Z dań gorących, Szwedzi przygotowują klopsiki lub zapiekankę z anchois. Kolejnym punktem jest lufisk, czyli moczona przez parę tygodni
w wodzie i ługu suszona molwa lub czarniak (nie mam pojęcia jak to może smakować). Do tego podaje się zwykle beszamel i (albo) roztopione masło wraz z przyprawami. Na deser serwowany jest pudding ryżowy z ciepłym mlekiem i cynamonem, w którym ukrywa się kawałek migdała dla szczęśliwca, który go znajdzie.

WĘGRY
Okres adwentu na Węgrzech, można podzielić na 4 etapy: tydzień papierowy, brązowy, srebrny i złoty czyli niedziela przed Wigilią. Ten ostatni dzień tygodnia jest przeznaczony na sprzątanie, gotowanie i ubieranie choinki. Popularnym zwyczajem jest zapalanie świec adwentowych, które mają za zadanie przypominać o nadchodzącym Bożym Narodzeniu. Wigilia jest bardzo ważnym dniem, nazywanym "Szent-Este", co oznacza Święty Wieczór. Najbardziej tradycyjną przekąską jest szaloncukor, czyli pralinki z masą waniliową, orzechową, marcepanową lub z galaretką. Ponadto na każdym stole leży strucel z makiem lub orzechami. Obowiązkowym daniem jest tutaj pieczony karp, zupa rybna oraz chłodnik z wiśni. Podobnie jak w Polsce, przebrani kolędnicy chodzą od domu do domu i za odśpiewanie kolęd dostają drobną sumę pieniędzy lub smakołyki.

Jak widzimy, warto chociaż pobieżnie przyglądnąć się świątecznym zwyczajom innych państw. Polska pośród nich na pewno wyróżnia się  ilością tradycyjnych dań i tradycyjnym dzieleniem się opłatkiem. Warto też tutaj wspomnieć, że w zależności od regionu, wigilijne dania oraz kolejność ich podawania różnią się. Niektórzy jako deser przygotowują kutię, inni pączki, placki czy faworki. Jedni najpierw jedzą kapustę, a drudzy zaczynają od ryby. Pomimo tego, należy bezsprzecznie dbać o tradycję i cieszyć się czasem spędzonym wśród najbliższych. Wesołych Świąt!

 

Źródła:
- http://www.mrat.pl
- http://www.swedenabroad.com/
- http://www.bookland.com.pl/tradycje_swiateczne
- http://hiszpania.lovetotravel.pl/boze_narodzenie_w_hiszpanii

 

Wróć

© ISIC Polska - Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie recode.pl